Talent czy kompetencje?

Talent czy kompetencje?

Za nami drugie warsztaty Asseco Human Capital Academy

Czy ważniejszy jest talent czy raczej kompetencje i kiedy mówimy o potencjale – na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas drugich warsztatów w ramach Asseco Human Capital Academy.

Nasza efektywność zależy od wielu czynników. Na część z nich mamy bezpośredni wpływ, a inne w znacznym stopniu zależą od przełożonego i/lub firmy. Warto  zastanawiać się nad tym, czego potrzebujemy, aby w pełni realizować czy przekraczać oczekiwania dotyczące efektywności.

Konkluzja uczestników jest jedna – trzeba uporządkować procesy HR, to znaczy: zadbać o kompetencyjne opisy stanowisk pracy, prowadzić diagnozy talentów jak i kompetencji, w końcu  wspierać rozwój kluczowych kompetencji  – ale temu tematowi poświęcone będą kolejne warsztaty. W jaki sposób można tego dokonać? Na ile złożona to operacja?  Na to też znaleźliśmy odpowiedź – Asseco Human Capital Management aHCM to narzędzie, które na pewno sprosta tym wyzwaniom. Umożliwia nie tylko diagnozowanie aktualnych i przyszłych kompetencji pracowników lecz  zapewnia także nowe podejście do uczenia się i rozwoju np.  udostępniając nowoczesne narzędzia zarządzania wiedzą, współpracą i komunikacją.

 

Katarzyna Skowrońska, odpowiedzialna w Asseco Data Systems za współprace ze szkołami wyższymi, zauważa, że: Asseco Human Capital Management cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Akademickich Biur Karier na Uczelniach Wyższych. Doradcy zawodowi najczęściej korzystają z naszego modułu badania kompetencji, aby określić stopień rozwoju kompetencji studentów i absolwentów oraz udzielić indywidualnych wskazówek do dalszego kształcenia i zaplanowania kariery zawodowej. Biura Karier przyciągają coraz więcej pracodawców. To właśnie dla nich coraz bardziej istotne jest umiejętne przedstawienie kompetencji i kwalifikacji studentów oraz absolwentów, a także pokazanie jaką wartość może wnieść konkretny kandydat do firmy. aHCM ma funkcjonalność, która umożliwia badanie potrzeb i oczekiwań pracodawców oraz monitorowanie losów zawodowych absolwentów. W ten sposób uczelnia pozyska informacje przydatne w procesie doskonalenia jakości kształcenia oraz formułowaniu oferty marketingowej, służącej celom rekrutacyjnym i wizerunkowym. Dodatkowo portal dla Biur Karier umożliwia pracodawcom udostępnianie informacji o prowadzonych procesach rekrutacji oraz wstępną selekcję kandydatów”

„Dziś, gdy mamy do czynienia z trudnym rynkiem dla pracodawcy, każda organizacja chcąca pozyskać i zatrzymać kompetentnego pracownika, a przede wszystkim sprawić by pracował efektywnie, powinna korzystać z odpowiedniego narzędzia. Z jednej strony wspierającego rozwój pracowników, spajającego wewnętrznie organizacje, a z drugiej monitorującego efektywność oraz dostarczającego informacji zarządczej, istotnej przy podejmowaniu strategicznych decyzji” –  powiedziała Beata Doktór, Dyrektor Handlowy w Pionie Systemów Zarządzania Kapitałem Ludzkim w Asseco Data Systems.